• YARIM ALTIN
  2.555,00
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5246
  % -0,46
 • € EURO
  15,4809
  % -0,99
 • £ POUND
  18,5754
  % -0,62
 • ¥ YUAN
  2,1331
  % -0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1775
  % -0,38
 • BITCOIN/TL
  580376,464
  % -1,40
 • BIST 100
  %

Taşıt Kredisi ve Ev Kredisi 0.64 Faiz Oranıyla Verilecek!

Taşıt Kredisi ve Ev Kredisi 0.64 Faiz Oranıyla Verilecek!

Kovid-19 sürecinden dolayı insanların ev ve otomobil alma planları suya düşmüştü. Bu noktada, hem ekonominin düzelmesi hem de insanların ev ve otomobil sahibi olması adına bankalar tarafından kredilerde yepyeni bir düzenlemeye gidiliyor. 5 Haziran 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak bu kredi paketleri; tüketiciler için oldukça avantajlı koşullar içeriyor. Taşıt Kredisi ve Konut Kredisi için yapılan düzenlemenin detayları..

Kamu Bankalarından Dört Yeni Kredi Paketi Sürprizi!

Kamu bankaları; Kovid-19 sürecinin etkilerinin azaltılması için yepyeni dört kredi paketini devreye soktu. Buna göre, sıfır konutlar için 15 yıla kadar uzanan vade şartlarıyla aylık yüzde 0,64 faiz oranıyla oldukça uygun konut kredisi seçeneği sunulacak. Bunun yanı sıra, ikinci el konut almak isteyenlere de yine 15 yıla kadar uzanan vadelerle aylık yüzde 0,74 faizli kredi imkanı verilecek.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank’tan yapılan ortak açıklamaya göre yukarıdaki vade ve faiz seçenekleriyle verilecek olan kredide birtakım limitler bulunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de sıfır konut satın almak isteyenler için en çok 750 bin TL tutarında kredi verilecek. Bunun yanı sıra, bu üç şehir dışında kalan şehirler için ise en çok 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak. Kredi kullanımında yüzde 10’dan başlayan oranlarla oldukça düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacak. Konut kredisi için önümüzdeki günlerden itibaren banka şubelerine başvuru yapılabilir.

Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank; tüketicilerin kredi şartlarını daha iyi anlaması adına örnek ödeme planlarını da yayınladı. Buna göre;

 1. Sıfır konut almak isteyen, aynı zamanda 12 ay ödemesiz dönemin olduğu kredi seçeneğinden faydalanmak isteyenler; 100 bin TL kredi tutarını 180 ay vadeli olarak geri ödeyecekler. (ilk 12 ay ödeme yok) Bu noktada, tüketicilerin ödeyeceği aylık taksit tutarı ise 1.019 TL olacak.
 2. 100 bin TL krediyi eşit taksitli olarak 180 ay vadede ödemek isteyenler için belirlenen aylık taksit miktarı ise 937 TL olacak.
 3. İkinci el konut almak isteyen aynı zamanda ilk 12 ayı ödeme yapmadan geçirme talebi olanlar ise 100 bin TL kredi tutarını 180 ay vadede öderken (ilk 12 ay ödeme yok, 168 ay ödeme var) aylık taksit tutarları ise 1.095 TL olacak.
 4. İkinci el konut sahibi olmak isteyen ve krediyi aylık eşit taksitlerle ödemeyi düşünenler ise 180 ay vade süresince her ay yalnızca 1.007 TL ödeyeceklerdir.

YENİ KİMLİK KARTIYLA PARA ÇEKİLEBİLECEK Mİ?

Yeni kimlik kartı geçmiş yıllarda tanıtıldı. Vatandaşlar eski kimliklerini Nüfus Müdürlüğüne verip yerine yeni çipli kimlikleriyle takas ettiler. Ancak milyonlarca insan henüz kimliğini yenilemedi. Çipli kimlik kartı olanlar hakkında son dakika açıklaması geldi. Merak edilen husus; yeni kimlik kartıyla para çekilebilecek mi? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de ilk kez çipli

İlgili İçerik

Taşıt Kredisinde Son Durum Nedir?

Konut kredisinde olduğu kadar taşıt kredisinde de tüketicilere oldukça avantajlı seçenekler sunuluyor. Buna göre, bilhassa yerli üretim araçlarda yüzde 0.49 ile 0.69 arasında değişen faiz oranlarıyla taşıt kredisi sunulması planlanıyor. Bunun yanı sıra, ikinci el araçlar için verilecek olan kredinin faiz oranı ise yüzde 0,82 olacak! Taşıt kredisinden faydalanmayı düşünenlerin birtakım şartları yerine getirmesi bekleniyor. Buna göre;

 • En çok 60 ay vadeli (ilk altı ay ödeme yok) olarak verilecek taşıt kredilerinin ikinci el otomobil ve ticari taşıtlar için geçerli olması söz konusu iken kredinin üst limiti ise 150 bin TL olarak belirlendi.
 • Taşıt kredisi; en çok yedi yaşındaki araca verilecektir. Kredinin tutarı; aracın kasko değeri üzerinden hesaplanacaktır.

Son olarak, tüketicilerin kredi şartlarını daha iyi anlaması adına örnek ödeme listeleri hazırlanmıştır. Buna göre;

 1. 50 bin TL tutarındaki taşıt kredisini 60 ay vadeli (ilk altı ay ödeme yok) almak isteyen tüketicinin ödeyeceği aylık taksit tutarı; 1.253 TL olacaktır. Ancak, bu tablo, binek otomobil için geçerlidir.
 2. 50 bin TL tutarındaki krediyi ticari taşıt satın almak için kullanmayı düşünen tüketicinin ödeyeceği aylık taksit tutarı ise 1.223 TL olacaktır.

Konut kredisi için başvurular 2 Haziran, taşıt kredisi için ise 5 Haziran tarihinden itibaren banka şubelerine yapılacaktır.

Üç kamu bankası tarafında sunulan konut ve taşıt kredisi seçeneklerinin yanı sıra tatil ve seyahat ile çeyiz ve mobilya giderlerinin karşılanması için iki paket daha sunuluyor. Söz konusu paketlerin normalleşme sürecine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; bu kredi paketleri sayesinde hem vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanacağını hem de yerli üretimin destekleneceğinden bahsetmiştir.