• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  356672,128
  % -0,61
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilir?

Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilir?

Araç sahibi olmak neredeyse her insanın hayalidir ancak araç satın alabilmek için gerekli olan parayı herkes peşin olarak temin edemeyebilir. Peşin temin edebilecek gücü olanlar da ellerinde bulunan toplu parayı bir anda harcamak istemeyebilir. Bu durumda bankalar tarafından sunulan taşıt kredileri bireylerin yardımına koşmaktadır. Peki taşıt kredisi çekerken nelere dikkat edilir? İşte tüm detaylar…

Araç alacak kişilere oldukça uzun vadelerde verilebilen taşıt kredileri, sıfır ve ikinci el taşıt kredisi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Belirli bir faiz karşılığında bu araçlar için gerekli olan finansmanı sağlayan bankalardan kredi kullanacak olan bireylerin, bazı hususlarda dikkatli olması ve zarara uğramamak için süreci kontrol altında tutması gereklidir.

İkinci El Araçta Yaş Sınırı

Bankalar ikinci el araç kredilerinde her yaştan araca kredi vermezler. Bankaların büyük bir çoğunluğu, maksimum 5 yaşında olan araçlar için ikinci el kredisi verirler. Bu durum bazen yapılan kampanyalarda 8 ya da 10 yıla kadar uzatılabilir. Ya da bazı bankalarda müşteri çekebilmek amacıyla biraz daha yukarı seviyelerde olabilir ama genellikle sınır 5 yaştır. İkinci el araç için kredi kullanacak kişiler, alacakları aracın bankanın koyduğu yaş şartını taşımasına önem vermelidir. Aksi halde kredi başvurusu reddedilecektir. Bankalar, krediye onay vermeden önce araca ait tüm taşıt kredisi prosedürü talep ederek detaylı bir incelemeden geçirmektedir. Yaş ya da farklı herhangi bir sorunu olan araçlar için kredi kullanımı yaptırılmamaktadır.

Yüksek Faize Dikkat!

Bankaların temel çalışma prensibi, kişilerin ihtiyaçları için gerekli olan parayı sağlayıp bunun karşılığında faiz almaktır. Ancak bankaların faiz oranları sabit değildir. Öyle ki günden güne faiz oranları değişen bankalar bile mevcuttur. Taşıt kredisi ile araba almak isteyen kişilerin, banka açısından oldukça çok seçeneği vardır. Bu nedenle de kredi kullanmadan önce piyasada iyi bir faiz araştırması yapılmalı ve yüksek faiz ile kredi tahsis edecek olan bankalardan uzak durulmalıdır. Özellikle bazı dönemlerde taşıt kredilerinde kampanya yapan bankalar takip edilmeli ve bu dönemlerde kullandırılan kredilerden yararlanılmalıdır. Bu dönemlerde yüzde 1’in altında oranlarda taşıt kredisi alabilmek mümkündür.

Dosya Masrafları ve Tahsis Ücretleri Taşıt Kredilerinde Yüksek Olabilir

Bankaların kredi verirken para kazandıkları bir diğer yöntem ise kredi tahsis ücreti ya da dosya masrafı denilen ücretlerdir. Bu ücretler aslında herhangi bir karşılığı olmayan, bankanın parasını satıp üzerine de parasını sattığı için faiz dışında yeniden komisyon koyduğu yöntemlerdir. Ancak yine de taşıt kredisi başta olmak üzere diğer kredi türlerinde de bu masraflar bireylerin kullanmış olduğu kredi tutarından tahsil edilmektedir. Bu konuda bazı bankaların sunmuş olduğu masrafsız krediler vardır.

Masrafsız kredi veren bankalardan kredi almak, araç maliyetinin yükselmemesi açısından önemlidir. Zira bu tahsis ücret ve dosya ücretleri 100.000 Türk Lirası tutarındaki bir kredide 3.000 lirayı bulabilmektedir. Taşıt kredisi kullanırken ya en düşük masraf rakamlarını sunan bankalar, ya da tamamen masrafsız kredi sunan bankalar tercih edilmelidir. Ayrıca kredi için sunulan sözleşme imzalanmadan önce iyice okunmalı ve ödeme süreci içerisinde herhangi bir ek ücret ile karşılaşılmayacağından emin olunmalıdır.

Avrupa Borsaları İnişli Çıkışlı Serüvenine Devam Ediyor

Tüm Dünyayı etkisi altına alan yeni tip Korona Virüs(Covid-19) sebebiyle 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 3,8 oranla daraldı. Avrupa borsaları inişli çıkışlı serüvenine devam ediyor. İşte detaylar.. Avrupa Borsa Endeksleri Fransa'da CAC 40 endeksi %0.08 eksilerek 4287.5 puana geriledi

İlgili İçerik

Vadeleri Doğru Belirlemek Taşıt Kredisinde Önemlidir?

Kredi alacak kişiler, kendi bütçelerini iyi planlamalı ve bu kredinin vadesini ona göre belirlemelidir. Bu planlama yapılırken yalnızca şimdi değil, gelecekte olabilecek masraflar da göz önüne alınmalı ve bütçeye çok yüklenilmemelidir. Vade uzayacağı zaman da ödenecek faiz miktarı artacağından ve aracın maliyetinin yükseleceğinden dolayı, iki durumu dengede tutacak bir planlama yapılmalıdır. Kredi taksit tutarları, kişinin bütçesini aşacak ya da zorlayacak seviyelerde olmamalıdır.

Kredi Notuna Dikkat!

Taşıt kredisi alırken genellikle kişinin gelir durumunu beyan eden belgeler ve alınacak olan araca ait belgelerin sunulması yeterlidir. Kişilerin maaşlarını aldıkları bankalar, taşıt kredisi için daha fazla kolaylık sağlayacaktır. Bununla birlikte bankaların bazı ek evraklar talep etme hakları da vardır. Ancak taşıt kredisi alabilmek için kredi notu da önemli bir husustur.

Diğer yandan taşıt kredisi herkese çıkar mı? Sorusu sıkça sorulabilir. Kredi notu yüksek ya da yeterli olmayan kişilerin başvuruları genellikle ret cevabı almaktadır. Bu nedenle taşıt kredisi almak isteyen kişiler, krediyi kullanmadan en az 6 ay önceden başlayarak kredi notlarını düzene sokmaya ve artırmaya çalışmalıdır. Düzenli ödeme alışkanlığına ve yüksek kredi notuna sahip olan kimselerin başvuruları, gelir durumlarını da beyan etmeleri halinde büyük ölçüde onay almaktadır.

Tüm bankaların, kolay bir şekilde taşıt kredisi faiz oranlarını hesaplayabilmek için; buraya tıklayarak gidebilir, tüm bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını hesaplayabilirsiniz.