• YARIM ALTIN
  2.588,00
  % 1,30
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5199
  % 0,34
 • € EURO
  15,3326
  % 0,30
 • £ POUND
  18,2587
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  2,1376
  % 0,68
 • РУБ RUBLE
  0,1717
  % -1,27
 • BITCOIN/TL
  489066,725
  % 3,55
 • BIST 100
  %

Mining Farm Nedir? Mining Farm Nasıl Yapılır?

Mining Farm Nedir? Mining Farm Nasıl Yapılır?

Kripto paralar; birçok insanın ilgisini çekiyor. Uzun süreden bu yana hayatımızda bulunan kripto paralar; bilhassa son yıllarda etkisini her yerde göstermeye başladı. Geleneksel ödeme yöntemlerinin yerine kripto para merkezli ödeme sistemleri kullanılmaya başlandı. Bunun yanı sıra, döviz, hisse senedi ve Forex gibi yatırımlardan sıkılanlar için kripto paralar yepyeni bir yatırım aracı olarak kendisini gösterdi. Kripto para denildiği zaman herkesin aklına otomatik olarak Bitcoin geliyor. Kripto para borsalarının kralı olan Bitcoin’in her yerde konuşulduğuna siz de şahitlik etmişsinizdir. Trendleri alt üst eden Bitcoin’in nasıl üretildiği de merak edilen bir diğer husus! Bu bağlamda, yazımızda, Bitcoin madenciliği; bir başka deyişle, mining farm hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Mining Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeni Bitcoin’ler üretmek ve bu piyasanın varlığını devam ettirmek adına Bitcoin madenciliği yapmak şart! Buna ek olarak, Bitcoin piyasası içerisindeki finansal işlemleri onaylamak ve transferleri sağlamak da yine Bitcoin madenciliğini gerekli kılan detaylar arasında bulunur. Bitcoin madenciliğinin temelinde tahmin edebileceğiniz üzere Blockchain yer alır. Bir başka deyişle, bu işlemlerin güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, merkezi olmayan bir sistemle çalışan Bitcoin madenciliği; kullanıcılarına farklı avantajlar da sunar. En hızlı şekilde blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıya ödül verilir. Ancak, Bitcoin üretimini zorlaştıran etmenler de bulunur. Bitcoin üretimi ile beraber meydana gelen blokların zorluk seviyeleri de eskiye kıyasla artar. Bu noktada, işin teknolojik gereksinim yönü ön plana çıkar. Bir başka deyişle, Bitcoin madenciliğinin sorunsuz olarak yapılması adına işlemci bakımından güçlü olan bilgisayarlara gerek duyulur.

Bitcoin madenciliğinin kendisine özgü bir çalışma prensibi yer alır. Blok zincirine işlemler katılmasının yanı sıra oluşan yeni Bitcoin de serbest bırakılır. Ayrıca, madencilik; son finansal işlemleri blok halinde derlemenin yanı sıra zor bir bulmacayı çözmek olarak da özetlenebilir. Bu noktada, işlemlerde başarılı olan kullanıcı; bir sonraki bloğu blok zincirine yerleştirerek ödül almaya hak kazanır. Sonuç olarak, Bitcoin madenciliği için verilen ödüller teşvik anlamı taşır. Buna ek olarak, Bitcoin madencilik işlemlerinin belirli sınırları da bulunur. Çünkü, piyasada bulunabilecek maksimum Bitcoin sayısı 21 milyon olarak bilinir.

Bitcoin madenciliği; bir başka deyişle, mining farm ile ilgili olarak merak edilen çok sayıda husus bulunur. Yukarıda bahsettiğimiz maksimum Bitcoin sayısına ulaşıldığında madencilik işlemlerinin bitip bitmeyeceği en çok merak edilen detaydır. Bu noktada, mining farm bitmeyecektir. Çünkü, Bitcoin’de yapılan işlemlerin onaylanması adına madencilik işlemlerine sürekli olarak ihtiyaç duyulur. Finans uzmanları da bu konuda kesin konuşmaktadır. İlerleyen yıllarda herhangi bir gelişme olmadığı takdirde maksimum Bitcoin sayısına ulaşılmasının ardından dahi madencilere her işlem başına ödül verilmeye devam edilecektir. Bu ödül sistemi de mining farm sürecinin devam etmesi adına başlı başına bir sebeptir.

Mining Farm Nasıl Çalışır?

Bitcoin dünyasına olan talep her geçen gün artıyor! Bu noktada, Bitcoin alım satım ve transfer işlemleri; Bitcoin’in bağlı olduğu Blockchain kayıtlarına işlenir. Buna ek olarak, üyelerden yapmış oldukları her işleme dair onay istenir. Bitcoin alım satım ve transfer işlemleri; üyeler tarafından onaylandığı takdirde ilgili tutar üyenin cüzdanından düşülür. Karşı tarafa eklenir. Bitcoin’ler elle tutulmayan finansal varlıklardır. Bu yüzden, dijital cüzdan içerisinde saklanırlar. Dijital cüzdan; herkes tarafından görüntülenebilir. Fakat, dijital cüzdanın kime ait olduğunu dışarıdan öğrenmek ise kesinlikle mümkün değildir. Cüzdanın farklı şekilde şifrelendiğinden de bahsetmek gerekir. Bu sayede, Bitcoin ile ilgili neredeyse her şey koruma altına alınmaktadır.

Bitcoin madenciliği; Bitcoin alım satım ve transfer işlemlerinde önemli bir rol üstlenmektedir. Çünkü, yapılan transfer işlemleri; Bitcoin madenciliği sayesinde blok zincirlerine eklenir. Aynı zamanda, işlemlerin her birisi işlenir. Buna ek olarak, o zamana kadar yapılan ve geçmişte yapılacak olan her Bitcoin işlemi de Blockchain kayıtları sayesinde herkes tarafından görüntülenebilir. Tüm bu işlemlerin en önemli detayı ise madencinin bloğu tamamlaması olmaktadır. Madenci; ödül olarak belirli bir miktarda BTC kazanır. Ancak, Bitcoin madenciliğinin farklı unsurları da bulunur. Her şeyden önce, maksimum BTC sayısına ulaşıldıkça blok başına dağıtılan ödül düşer. Yukarıda bahsettiğimiz tüm işlemler; Bitcoin’in üretildiği ve işlemlerinin yapıldığı yazılımsal altyapıda takip edilerek onaylanır.

Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev sahibi olmak; hiç şüphesiz herkesin hayalidir. Ancak, ekonomik şartlardan dolayı ev almak her geçen gün daha zor hale gelmektedir. Hatta, ev almak için gerekli olan peşinatın dahi ödenmesi insanları zorlamaktadır. Bu noktada, ev sahibi olmak isteyenler için ev kredisi seçeneği önemli olmaktadır. Diğer adı konut kredisi olan ev kredisi sayesinde insanların aylık olarak ödeyecekleri belirli taksitler ile

İlgili İçerik

Bitcoin Madenciliği Güvenilir Mi?

Bitcoin hakkında çok sayıda tartışma bulunur. Her şeyden önce, bu sistemin ne kadar güvenilir olduğu merak edilir. Ancak, Bitcoin madenciliği güvenilirdir. Çünkü, merkezi olmayan bir yapı üzerinde ilerler. Bu sayede, internet bağlantısı olan herkes sisteme katılır. Bitcoin ağının güvenilir olup olmadığı ise merkezi olmayan yapıya bağlıdır. Bitcoin ağı; karar üzerine dayalı fikir birliğini dikkate alarak yargıya varır. Bir başka deyişle, bir bloğun blok zincirine dahil edilmesi noktasında anlaşmazlık söz konusu ise bu konuda devreye çoğunluk kararı girer. Madencilik gücünün yarısından fazlası durumu kabul ettiği takdirde durum hakkında karar verilmiş olunur. Bu sayede, madencilikteki blok ekleme işi tamamlanır. Bitcoin madenciliği; kullanıcılara bağlı olarak ilerleyen bir sistemdir. Oy birliği ile ilerlemesi söz konusudur.

Bitcoin Madenciliği Yapılırken Nelere İhtiyaç Duyulur?

Bitcoin madenciliği yapmak için birkaç seçenek bulunur. Kullanıcıların her şeyden önce internet bağlantısına ihtiyacı vardır. Buna ek olarak, donanım ve sistem gereksinimleri de önemli bir husustur. Bitcoin madenciliği; üretilen blokların şifrelenmiş versiyonlarını oluşturmak ve onaylamak üzerine kurulu bir sistemdir. Üretilen blokların içerisinde Bitcoin sistemi içerisinde yapılan finansal işlemler yer alır. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde Bitcoin madenciliği ASIC cihazlar üzerinden yapılır. Bunun yanı sıra, Bitcoin madenciliği için farklı alternatifler bulunur:

 • Donanım ile Bitcoin madenciliği
 • Cloud Mining ile Bitcoin madenciliği
 • Güçlü Sisteme Sahip Bilgisayarlar ile Bitcoin madenciliği

Yukarıdaki üç yöntemin de kendine özgü avantaj ve dezavantajları bulunur.

Bitcoin Madenciliğinin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin madenciliğinde üretim yapmak karlı bir iş mi sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü, bunun karlı bir girişim olup olmadığını belirleyen çok sayıda husus bulunur. Bilgisayar sistemine güç bağlamayı başaran elektriğin maliyetinin ne kadar olduğu önemli bir detaydır. Buna ek olarak, bilgisayar sisteminin kullanılabilir olup olmadığı da belirleyicidir. Bitcoin madenciliğinin de kendisine özgü bileşenleri yer alır. Her şeyden önce, daha fazla madenci sisteme girdikçe güçlük seviyesinin değiştiğini söyleyebiliriz. Daha fazla madencinin pazara girmesiyle beraber seviyenin dengeli olmasını sağlamak adına güçlük seviyesi artar. Buna ek olarak, karlılığı belirleyen bir diğer faktör ise Bitcoin fiyatı olacaktır. Bir başka deyişle, standart ve sabit para birimleriyle kıyaslandığında Bitcoin fiyatı karlılığı önemli ölçüde etkiler.

Bitcoin madenciliğinin karlı olup olmadığını belirleyen etmenlerden birisi de 2013 yılındaki gelişmeyle yakından alakalıdır. Bitcoin madenciliği yazılımının ortaya çıkmasıyla beraber kapasite artışının yaşanması bu süreci verimsiz hale getirdi. Yine de kişisel bilgisayarlarla Bitcoin madenciliği yapmak mümkündür. Bir başka deyişle, eskisi gibi kar getirmesi de sağlanabilir. Son olarak, ödül sisteminin değişmesinin de Bitcoin madenciliğini olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Eskisi kadar çok ödül kazanmak artık mümkün değildir.