• YARIM ALTIN
  2.555,00
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5246
  % -0,46
 • € EURO
  15,4809
  % -0,99
 • £ POUND
  18,5754
  % -0,62
 • ¥ YUAN
  2,1331
  % -0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1775
  % -0,38
 • BITCOIN/TL
  580468,236
  % -1,39
 • BIST 100
  %

KORONA VİRÜSÜN TÜRKİYE’YE FİNANSAL ETKİLERİ

KORONA VİRÜSÜN TÜRKİYE’YE FİNANSAL ETKİLERİ

Korona Virüs(Covid-19) Çin’in Wuhan kentinde başlayıp tüm Dünya’yı etkisi altına aldı. Bu süreçte finansal olarak bir çok ülke bu durumdan etkilendi. Peki Türkiye finansal olarak Korona Virüs(Covid-19)’dan ne kadar etkilendi? İşte detaylar…

Çin’de başlayan ve bütün dünyada bir salgın haline gelen korona virüsün etkileri, Türkiye’deki finans piyasaları üzerinde kolaylıkla gözlemlenebilir. Korona öncesi küreselleşme politikalarının sonucu olarak dünya büyük bir pazar haline gelmişti. Dünya, bu küresel ticaret anlayışının bazı avantaj ve dezavantajlarını korona virüs salgını ile testten geçirmiştir.

Türkiye’de Petrol Fiyatları

Türkiye’de korona virüsü salgınında petrol fiyatları genelde düşüşte seyretmiştir. Dünyadaki petrol düşüşüyle aynı oranda olmasa da kriz döneminde fiyatının artmaması toplumda güven uyandırmıştır. Petrol fiyatlarının düşüşündeki temel etken üretim fazlalığıdır. Çok kısa bir sürede değişen arz-talep dengesi petrol fiyatlarını istikrarsızlaştırmıştır. En çok petrol ithalatı yapan ülkenin Çin olması ve patlak veren korona virüs salgınıyla bu kalemde ticaret gerçekleştirmemesi dünyada arz-talep dengesizliği yaratmış ve petrol fiyatında sert düşüşlere neden olmuştur. Görüldüğü üzere küreselleşen finans piyasalarında Çin’in ithal etmediği petrol, Türkiye’de fiyat düşüşlerine sebebiyet verebilmektedir. Petrolün Türkiye’nin gelir kaynaklarından olmaması enerji sektöründeki bu krizi kolaylıkla atlatmasına yardımcı olmuştur.

İthalat ve İhracat Durumu

Dünya genelinde ticaretin durma noktasına gelmesi, kurumsal firmaların sağlık kuralları gereği kepenk kapatması hisse senetlerinde ciddi değer kayıplarına neden olmuştur. Özellikle taşımacılık sektöründe hizmet eden Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi havacılık firmaları, değişkenlik göstermekle beraber %30 gibi ciddi değerler kaybetmiştir. Sadece seyahat firmaları değil, gıda ve ithalata bağlı üretim yapan birçok şirket de değer olarak düşüşe geçmiştir. Yabancı yatırımcıların, krizde paralarını daha gelişmiş ülkelere götürmek istemesi Türkiye’nin çok az bir sürede yüklü bir döviz kaybı yaşamasına neden olmuştur.

Borsa Ne Durumda?

Borsada yaşanan bu düşüşlerden sonra finans piyasalarının dövize karşı bulunduğu talep artmıştır. Aynı zamanda altına karşı ilginin de artması, altın fiyatlarında yükselişe neden olmuştur. Piyasanın bu eğilimi, ekonomik kriz ve küresel salgından sonra Türk lirası çok ciddi değer kayıpları yaşamıştır. Üretim alanındaki durgunluk ve altın rezervinin erimesi TL’yi ileride de pek parlak günlerin beklemediğinin habercisi.

Turizm Sektörü Ne Durumda?

Türkiye’nin küresel salgından en zararlı çıktığı nokta turizm sektörüdür. Ülkeye giren yabancı para birimlerinin büyük bir kısmının kaynağı olan bu sektörün işletmelerin; korona virüs tedbirleri kapsamında kapalı kalmaları, daha az misafir ağırlayacak şekilde dizayn edilmeleriyle zarara uğramaktadır. Ülkede İhracat kalemi düşük, dünya ticaretinin normale dönmesinin biraz daha zaman almasının yanına turizm gelirindeki kaybı da eklersek Türkiye daha büyük sıkıntılar yaşayabilir.

Türkiye’de Tekstil Ne Durumda?

Türkiye Dünya’da tekstil alanında önde gelen ülkelerden biridir. Her ne kadar son zamanlarda tekstil uzak doğu pazarına kaymış olsa da ülkede altyapısı hazır olan bir sektördür. Korona salgınında ulusal ve uluslararası duyulan maske, koruyucu ve kıyafet ihtiyacını karşılayabilecek kapasitesiyle bu alana hızlı bir dönüş yapılmış, bu satışla ülke kaynakları güçlendirilmiştir.

Sonuç olarak Türkiye’de finans piyasaları genel ekonomik kriz ve küresel salgın şartlarından dolayı zor günler geçirmektedir. Bu durumun yanında piyasaları harekete geçirme potansiyeli yüksek eğlence sektörünün kapalı, uluslararası alışverişin de çok zayıflamış olması düşünüldüğünde bu kötü sürecin bir süre daha devam etmesi beklenebilir. Yabancı yatırımcının paralarını başka ülkelere transfer etmesi, altın ve döviz kurlarındaki dalgalanma yaşanan diğer sıkıntılardandır. Bu durumun yanında petrolde yaşanan arz fazlasından dolayı enerji sektöründe sıkıntı yaşanmaması, farklı ülkelere maske ve koruyucu kıyafet ihracatı finans piyasalarına nefes aldıran konulardır. Bu süreçte kaynakların en az etkilenmesi adına yeni düzenlemeler geliştirilecek ve sistemler oluşturulacaktır. Finans piyasalarındaki gelişmeler de bu hamlelere bağlı devam edecektir.