• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  357288,450
  % -0,68
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaç kredileri, hemen her tüketicinin ihtiyacına yönelik olarak oluşturulan kredi tiplerindendir. İhtiyaç kredileri genel olarak 5 bin, 10 bin, 20 bin TL gibi düşük tutarlarda olmaktadır. İhtiyaç kredileri, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan önemli kredi tiplerindendir. Ancak bildiğiniz üzere İhtiyaç kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenler oldukça fazladır. Kredi çekerken, kredi maliyetinden tutunda faiz oranlarına kadar pek çok hususta bilgi sahibi olmanız gerekmekle birlikte yüzde 1 daha düşük faizle kredi veren bir bankanın 10 bin TL kredi için, 5 yıllık vadede kredi maliyetinizi vergiler dahil minimum 600 TL düşürebileceğini bilmenizi isteriz.

En Uygun Faiz Oranlarını Araştırın

İhtiyaç kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenler arasında ilki, uygun faiz oranlarıdır. Faiz oranları, kredi çekerken çok büyük önemlilik arz eder ve düşük faizle çekilen bir kredi her zaman için daha karlı bir ödeme planına sahip olacaktır.

Aşağıda düşük faizle kredi çekmenin avantajları yer alır.

 1. Uzun vadede kredi maliyetini önemli ölçüde düşürebilirsiniz.
 2. %1 düşük faiz vergiler dahil 5 yılda, anaparanızın yüzde 7’si kadar daha az geri ödeme yapacağınız anlamına gelir.
 3. Düşük kredi maliyeti, daha kısa vadelerde kredi çekip, borcunuzu hızlı bir şekilde bitirmenizi sağlayabilir.

Dosya Masrafı

Bankalar, tüketici kredi ürünlerinde ve diğer tüm ürünlerde dosya masrafı denen bir masraf talep edebilir. Söz konusu masraf, sizler için oluşturulan kredi dosyası maliyeti için alınan bir ücrettir. Dosya masrafı genelde çok olmaz, ama kredi maliyeti yükseldikçe dosya masrafı da artış gösterebilir.

Dosya Masrafı Ne Kadar?

Dosya masrafı alınacak kredi miktarının yüzde 0,5’i kadar alınmaktadır. Sadece anaparadan alınmaktadır.

 1. 100 bin TL kredi çeken biri 500 TL dosya masrafı öder
 2. 20 bin TL kredi çeken biri 100 TL dosya masrafı öder.
 3. 5 bin TL kredi çeken biri 25 TL dosya masrafı öder.

Kredi Tahsis Ücreti

Kredi Tahsis Ücreti, ihtiyaç kredisi çekilirken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. Kredi tahsis ücreti, size temin edilen kredi karşılığında talep edilen ücrettir. Kredi tahsis ücreti kredi tutarından yüzde olarak alınmaktadır.

Kredi Tahsis Ücreti Ne Kadar Ödenir?

Kredi tahsis ücreti toplam kredi tutarının yüzde 0,50’si kadar ödenmektedir. Dosya masrafı ile aynı oranda alınmaktadır, dosya masrafını her banka almıyor olsa da kredi tahsis ücretini her banka alır.

 • 100 bin TL kredi için 500 TL tahsis ücreti ödenmektedir.
 • 50 bin TL kredi için 250 TL tahsis ücreti ödenmektedir.
 • 25 bin TL kredi için 125 TL tahsis ücreti ödenmektedir.

Kredi Tahsis Ücreti Nasıl Alınır?

Kredi tahsis ücreti, kredi tutarından düşülerek tahsil edilebildiği gibi borca ilave edilerek de alınabilmektedir. Kredi tahsis ücreti 5 yıllık vadedeki krediden alınacak toplam faiz oranına yüzde 0,5 ekleme yapılarak da tahsil edilebilmektedir.

Dolar Neden Artıyor Dolar? Neden Yükseliyor?

Dizginlenememiş dolar tekrar rekor seviyelere dönüyor. Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta 7 liranın altında tutmak için birkaç hamle yaptığı dolar, bu haftanın başlarında bu psikolojik engeli kırdı. 7,08-7,10 arasında dalgalanan dolar şimdi yeni tarihi seviyeden bir adım ötede… Dolayısıyla akıllarda ise dolar neden artıyor sorusu tekrar canlanmaktadır.

İlgili İçerik

KKDF Nedir?

Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu, bankanın verdiği her krediden toplam faiz tutarı üzerinden yüzde 15 oranında alınan bir vergi tipidir. Örneğin çektiğiniz bir ihtiyaç kredisinin 5 yıllık vadede alınacak faiz tutarı 10 bin TL ise, 1,500 TL’de KKDF alınmaktadır. Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu, konut kredisi dışında her kredi çeşidinden alınmaktadır.

BSMV Nedir?

Banka Sigorta Muamele Vergisi olarak geçmekte olan bu vergi, kredilerin toplam faiz tutarının yüzde 5’i olarak alınmaktadır.  Bankadan 300 bin TL geri ödemeli 200 bin TL kredi alan biri, toplam 100 bin TL faize ek olarak 5 bin TL Banka sigorta muamele vergisi ödemesi gerekecektir.

Kredi Maliyeti Nedir?

İhtiyaç kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenler arasında önemli konulardan biri de kredi maliyetidir.  Bildiğiniz gibi kredilerde verilen faiz oranları, bankanın sizden alacağı net faiz oranı iken bir de devletin alacağı vergi ve diğer giderler de bulunmaktadır. Kredi alırken faizleri toplayarak geri ödeme tutarını hesaplayamazsınız. İhtiyaç kredisi için aşağıdaki kredi maliyeti örneğini inceleyiniz.

Örnek 1, (Oran Üzerinden Kredi Maliyeti Hesaplama)

Toplam Çekilecek Kredi Tutarı: 20.000 Türk lirası

Yıllık Faiz Oranı: %20

5 Yıl Vadeli Faiz Oranı: %100

Kaynak Kullanım Destekleme Fonu (Anaparaya oranı): %15

Banka Sigorta Muamele Vergisi (Anaparaya oranı): %5

Kredi Tahsis Ücreti (Anaparaya oranı): %0,5

Dosya Masrafı (Anaparaya oranı): %0,5

Bankanın Aldığı Faiz: %100

Vergi ve diğer giderler: %21

Toplam maliyet oranı: %121

Örnek 2 (Tutar üzerinden kredi maliyeti hesaplama)

Toplam Çekilecek Kredi Tutarı: 20.000 Türk lirası

Yıllık Faiz: 4.000 TL, %20

5 Yıl Vadeli Faiz Oranı: %100, 20 bin TL

Kaynak Kullanım Destekleme Fonu: 3.000 TL

Banka Sigorta Muamele Vergisi: 1.000 TL

Kredi Tahsis Ücreti (Anaparaya oranı): 100 TL

Dosya Masrafı (Anaparaya oranı): 100 TL

Bankanın Aldığı Faiz: 20.000 TL

Vergi ve diğer giderler: 4,200 TL

Toplam maliyet: 44,200 TL

Görünen Yıllık Faiz Oranı: %20

Yıllık gerçek maliyet oranı: %24,20

Yukarıda örnek kredi maliyeti hesaplaması verilmiştir, bankadan bankaya göre değişmekle beraber, faiz oranları sembolik olarak verilmiştir. İhtiyaç kredisi faiz oranı hesaplama işlemini buraya tıklayarak yapabilirsiniz. Üstelik tüm bankaların faiz oranları mevcut.

Güncel Enflasyon Oranı

İhtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında güncel enflasyon oranı da var. Enflasyon oranı, kredi çekerken mutlaka bakılması ve dikkat edilmesi gereken bir durum. Enflasyon oranı ülkemizde sürekli olarak değişebildiğinden dolayı, düşük enflasyon oranlarında düşük faizli kredi bizler için çok önemli olabilir.

İhtiyaç kredisi çekerken geri ödeme planını faiz oranına göre belirleyin, eğer faiz oranı önceki dönemlere göre çok uygunsa (yüzde 6-10 arası gibi) uzun vadeli kredi çekin, 5 yıl vadede bu krediyi çekmeniz daha rahat bir ödeme planı sağlayacaktır.

Faiz oranları yükseldiğinde ise, krediyi mümkün mertebe az sürede çekmek önemlidir, çünkü uzun vadeli çekilen krediler çok yüksek oranlardan faiz ödemenize neden olur. Bu nedenle krediyi ne kadar kısa süreli vadelerde alırsanız, sizler için o kadar iyi olacaktır.

Yüzde 5-10 arası faiz oranı, ihtiyaç kredileri en uygun oranlardır, bu oranlara sahip olduğunuz zaman mümkün mertebe uzun vadeli olarak kredi çekmeyi önemseyin. Faiz oranları yüzde 15’i geçiyorsa ve ödeme gücünüz de varsa, krediyi 2-3 yıl vadeli çekmeye çalışınız.

YORUMLAR YAZ
 • Çağatay Şahin2 sene önce
 • Gerçekten güzel bir içerik olmuş. İhtiyaç kredisi konusunda hiçbir yerde bulamadığım bilgileri burada buldum teşekkür ederim

  • faizhesaplama2 sene önce
  • Teşekkürler.