• YARIM ALTIN
  2.589,00
  % 1,34
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5081
  % 0,26
 • € EURO
  15,3455
  % 0,35
 • £ POUND
  18,2594
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  2,1385
  % 0,66
 • РУБ RUBLE
  0,1714
  % -1,45
 • BITCOIN/TL
  484520,256
  % 3,12
 • BIST 100
  %

İhracatta En Fazla Artış Gösteren Sektörler Belli Oldu!

İhracatta En Fazla Artış Gösteren Sektörler Belli Oldu!

Koronavirüsten dolayı ihracat ve ithalat rakamlarının ne olacağı herkes tarafından merak ediliyordu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; 2020 yılının Haziran ayı ihracatının bir önceki yıla kıyasla yüzde 15,8 artışla 13 milyar 469 milyon dolara çıktığını ifade etti. Konuyla alakalı olarak bilgi vermeye devam eden Pekcan; Haziran ayı ihracat rakamlarının Mayıs ayına kıyasla yüzde 35 oranında arttığını dile getirdi. Bu rakamın ülke ekonomisi adına ciddi bir rakam olduğunu söyleyen Ruhsar Pekcan; ithalatın da yüzde 8,2 artışla 16 milyar 305 milyon dolar olduğuna değindi.

Ticaret Bakanı’ndan İhracatta Gündeme Dair Değerlendirmeler

Koronavirüs salgınının dünyadaki tüm ülkelerin ekonomilerini etkilediği gibi Türk ekonomisini de etkilediğini söyleyen Ruhsar Pekcan; Türkiye’nin bu süreçten en az hasarla ayrıldığını söyleyerek ekonomideki rakamların ne kadar olumlu olduğundan bahsetti. Pekcan; ihracat rakamlarının Mart ayında yüzde 18,1 olmak üzere Nisan ayında yüzde 41,4 ve Mayıs ayında ise yüzde 40,9’a kadar düştüğünü belirtti. Sözlerine devam eden Pekcan; Türkiye’nin geçtiğimiz yıl en çok ihracat artışı gerçekleştiren ülkeler sıralamasında elli ülke arasında sekizinci olduğunu belirtti.

Elektrikli Otomobil Satışları 2020’ye Damga Vurdu

Koronavirüsten dolayı araç sahibi olmak isteyen birçok insan bu planını ertelemek zorunda kalmıştı. Bilhassa ekonomik sebeplerden dolayı neredeyse tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv sektöründe de ciddi bir gerileme yaşanıyordu. Ancak, 2020 yılının Haziran ayının bitmesiyle beraber ortaya çıkan yılın ilk yarısının araç satışı rakamları farklı bir gerçeği gösterdi. Buna göre 2020

İlgili İçerik

Ruhsar Pekcan; koronavirüs sürecinin ülke ekonomisini etkilememesi adına gerekli olan tüm önlemleri aldıklarına değindi. Bu süreçte, ihracatın durmaması adına dikkatli çalışmalar yaptıklarından bahsetti. Pekcan; Mayıs ayında ihracatın durmadığını ancak azaldığını yineledi. Nisan ayına kıyasla yüzde 10,8 toparlanma olduğunu söyleyen Pekcan; toparlanma sürecinin çok iyi geçtiğini ifade ederek ihracat rakamlarının Haziran ayında daha iyi olmasının sürpriz olmadığını dile getirdi.

Dış Ticaret Rakamları İyiye Gidiyor!

İhracat rakamlarının Haziran ayında iyiye gitmesinin bazı sebepleri olduğuna değinen Pekcan; her şeyden önce, Nisan ve Mayıs aylarındaki resmi tatiller, bayram tatilleri ve sokağa çıkma yasaklarından dolayı ihracat rakamlarının düştüğünü söyledi. Haziran ayında ise normalleşme sürecinin başlamasından dolayı ihracatın daha iyiye gittiğini ifade eden Pekcan; bundan sonraki aylarda ise bu rakamların çok daha iyi olacağını yineledi.

İhracatta en fazla artış gösteren sektörler ise tekstil, demir çelik, elektronik, makine, hazır giyim ve otomotiv oldu.