• YARIM ALTIN
  2.591,00
  % 1,38
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5270
  % 0,38
 • € EURO
  15,3305
  % 0,27
 • £ POUND
  18,2651
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  2,1370
  % 0,66
 • РУБ RUBLE
  0,1714
  % -1,43
 • BITCOIN/TL
  488012,283
  % 4,12
 • BIST 100
  %

Fed Faizleri 0 Seviyesinde Tutmaya Devam Edecek Mi?

Fed Faizleri 0 Seviyesinde Tutmaya Devam Edecek Mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, ekonomileri de her anlamda mahvetti. Para piyasasında yaşanan daralmalarla birlikte Amerikan Federal Rezerv Bankası, yüzde 1-2 aralığında olan Amerikan doları tahvil faizlerini yüzde 0,1’e kadar indirdi. Bundan böyle, USD yatırımcıları, USD tahviller için iyi bir faiz elde edemeyecekler. Peki Fed faizleri 0 seviyesinde tutmaya devam edecek mi? Faizler ne zaman yükselmeye başlar?

Çok düşük faiz ortamı, ekonomiler için her zaman iyi değildir. 0 ve 0’a yakın faiz ortamında, birikimler artar ancak buna bağlı olarak tüketimde de ciddi bir daralma görülür, bu nedenle tüketimin artması için kredi taleplerinin uygun düzeyde kalması gerekecektir.

Düşük faiz ortamı aynı şekilde USD mudileri için de büyük bir kayıp ve hezeyan olacaktır. USD tahvillerine ve bonolarına yatırım yapamayan yatırımcılar, bunun yerine altın veya borsaya yöneleceklerdir. Altın ve borsa da bu durumda yükselmeye devam edecektir.

Düşük Faize Karşı Ne Yapmalı?

Düşük faiz ortamında yapılacak en iyi şey, borsaya ve altına yönelmek olabilir.  Borsa ve altın bu dönemde en iyi yatırım tercihiniz olabilir. Ancak ons fiyatı epey yükselmiş olan altın kısa vadeli yatırımcılar için kesinlikle önerilmemektedir. Sadece uzun vadeli olarak yatırım yapacak olan yatırımcıların, altına yönelmesi gerekir.

Borsa’da ise koronavirüs etkisine rağmen hisse fiyatlarında yükseliş devam ediyor, pek çok hisse gerçekten de çok uygun fiyatlarla el değiştirdi ve borsada ciddi kazançlar söz konusu oldu.

Virüs ’ten Sonra Ne Yapmalı?

Koronavirüs için bir aşı bulunduğunda veya çok hızlı bir gerileme söz konusu olduğunda, borsada yükselen fiyatlar ve yüksek altın fiyatı nedeniyle Amerikan dolarında ufak bir faiz artırımı meydana gelebilir. Fed, önümüzdeki iki yıl boyunca faizleri artırmayacağız dedi, bu söz Koronavirüs’ünün ekonomiler üzerindeki baskılayıcı ve yıkıcı özelliğinin en az iki sene devam edeceği anlamına geliyor.

1 Milyon Dolar Ne Kadar Faiz Getirir?

Günümüzde mevduat hesaplarına yatırım yapmayı tercih eden çok sayıda insan var. Risksiz bir şekilde para kazanmak isteyen yatırımcılar, paralarını faiz içeren vadeli mevduat ürünlerine yatırarak, paralarının miktarına göre veya faiz oranına göre getiri elde ederler. 1 milyon dolarlık mal varlığı pek çok kişiye hayal gibi veya ulaşılması çok zor bir

İlgili İçerik

Tüketim Ne Durumda?

Amerika ve pek çok ülkede açıklanan verilere göre tüketim önemli ölçüde azalmış durumda, gıda tüketiminde pek fark yok iken, özellikle lüks tüketim ürünleri satan pek çok firmanın iflasın eşiğine geldiği öğrenildi.  Özellikle temel ihtiyaç kategorisinde yer almayan pek çok firma çok zor günler yaşıyor.

Konut Sektörü Canlanabilir

Nakit ihtiyacından dolayı ABD’de pek çok konut da satılığa çıktı. Bu yıl düşük konut fiyatları da pek çok ülkede beklenen bir durum, özellikle Türkiye’de konuta yatırım yapmanın tam zamanı, fiyatların düşmesi ve faiz oranlarının da düşmesi, konut yatırımından çok yüksek karlar elde edilebileceği anlamına gelebilir.

Fed’in faizleri uzunca bir süre yükseltmeyeceği malum. Faizler ne zaman yükselmeye başlar diye sormak yerine, sermaye sahiplerinin bu dönemde yatırımlarını faize dayalı olmayan enstrümanlara yöneltmesinde fayda var.