• YARIM ALTIN
  3.226,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5039
  % -0,02
 • € EURO
  18,1433
  % -0,12
 • £ POUND
  20,7133
  % 0,25
 • ¥ YUAN
  2,6007
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3167
  % -2,16
 • BITCOIN/TL
  357356,490
  % -0,79
 • BIST 100
  3.179,99
  % 1,05

Faiz Nedir? Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Faiz Nedir? Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Günümüz yaşantısında, bir çok kişinin faiz‘in ne olduğunu, faiz oranının nasıl hesaplandığını ve faiz oranının nasıl değiştiğini bilmemekte. Peki faiz nedir? Faiz oranı nasıl hesaplanır? Faiz oranı nasıl ve neye göre değişir? Kredi faiz türleri nelerdir? İşte detaylar…

Faiz Nedir?

Faiz, kar anlamına gelen bir terimdir. Bir anlamda banka veya benzeri yerlerden borç karşılığında alınan paranın, kullanımına karşılık verilen ücret olarak da değerlendirilebilir. Faiz oranları belli başlı kriterlere göre değişir. Bu konuda özellikle ekonominin durumu da önemlidir. Çünkü faiz oranlarının belirlenmesi hususunda ekonomik veriler oldukça önemli ve doğrudan orantılıdır. Merkez bankaları uygulamış olduğu politikalar ve almış olduğu kararlar neticesinde bu oranlar da değişmektedir.

Genel olarak bankalardan alınan borçlarda, para getirmesi adına vatandaşa ödünç olarak verilen miktardan alınan kazanç faiz olarak değerlendirilir. Kazanç yüzdesi ise faiz oranı olarak adlandırılır.

Faiz‘in tanımı, kullanıldığı alana göre değişik adlandırmalar ile karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik yönden faiz kavramı değerlendirildiği zaman borç anlaşmasından meydana gelen satış sonucunda elde edilen gelir anlamına gelmektedir.

Faiz Oranı Nedir?

Reel ve nominal olarak iki farklı şekilde ifade edilen faiz oranı, faiz yüzdesini ifade etmektedir. Banka veya buna benzer kurumlardan açıklanan oranlar nominal faiz oranı olarak adlandırılır. Diğer türlü, enflasyona göre düzenlenen, belirli müdahaleler sonucu belirlenen oranlara ise reel faiz oranları adı verilir. Nominal orandan, enflasyon oranının çıkarılması ile birlikte faiz oranı bulunur. Faiz oranları, herhangi bir istisnai durum olmadığı sürece yıllıktır. Ödünç alınan para miktarının yüzdesine göre de vade dilimi hesaplanır.

Faiz oranları çok çeşitlilik gösterir. Bununla birlikte ödenecek miktarlar da değişir. Kredi türünde birçok etken vardır. Buna göre krediyi alan kişinin özellikleri, krediyi veren kurumun şartları ve buna benzer durumların hepsi farklılık gösterir. Kredi alıcıları, bankalar arasındaki oranların değişmesine bağlı olarak bu alternatifler arasında en uygun fiyatları tercih eder. 

ING Bank İhtiyaç Kredisi ve Faiz Oranları

Tüm Dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs(Covid-19) salgını dolayısıyla, Türkiye'de kredilere ilgi arttı. Korona Virüs(Covid-19) sebebi ile başta ING Bankası olmak üzere, bir çok banka faiz oranları düşürerek, kredi'ye ihtiyacı olan kişilere destek çıktı. Peki ING Bank kredi faiz oranları nelerdir? ING Bank kredi başvurusu nasıl

İlgili İçerik

Kredi/Faiz Türleri Nelerdir

Bankalar arası faiz oranları değişiklik göstermektedir. Ayrıca faiz türlerinde de birçok değişiklik olmaktadır. Buna göre faiz türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Konut Kredisi,
 • Bireysel İhtiyaç Kredisi,
 • Kobi Kredisi,
 • Taşıt Kredisi,
 • İpotekli İhtiyaç Kredisi,
 • İskonto Kredis,,
 • Spot Kredi,
 • Rotatif Kredi

İhtiyacınıza uygun kredi türü ya da türlerini seçerek borç alabilirsiniz. Her kredi türünün de değişik faiz oranı olduğunu bilmenizde fayda var. İhtiyaçlarınızı karşılamak adına birçok kredi türünden faydalanabilir ve borçlarınızı da yapılandırabilirsiniz.

Faiz Oranı Nasıl Hesaplanır?

Faiz oranları hesaplanırken, ülkelerin merkez bankaları baz alınır. Bu kapsamda ilk olarak ele alınan konu ise enflasyondur. Çünkü enflasyon, ekonomi ile doğrudan alakalıdır. Ülkelerin faiz oranları genellikde %2’lik enflasyon oranına göre belirlenir. Ancak ülkemizdeki enflasyon oranı yüksektir. Bundan ötürü kademe kademe %2 oranı heeflenmekedir. Bununa birlikte fiyat istikrarını sağlayıcı diğer faktörler de ele alınır. Bunun bir nedeni ise para ve mal piyasalarında eş dengenin kurulacak olmasıdır.     

Faiz Oranının Değişmesi

Faiz oranları belirttiğimiz kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu faktörlerde meydana gelen değişimler dengeyi bozacağı gibi faiz artırıcı ya da azaltıcı politikalar da uygulanabilir. Bundan ötürü oranlarda değişiklik görmek mümkündür. Bu değişimler vatandaşı da yatırımcıyı da etkiler. Bunun sebebi olarak da oranların değişmesine bağlı olarak finans piyasalarında işlem gören yatırım araçlarının değerinde olumlu ya da olumsuz dalgalanmaların yaşanması örnek gösterilebilir.

Kredi Almak İsteyenler Nasıl Davranmalı

Belirttiğimiz kredi türlerine göre insanların ihtiyaçlarına uygun kredileri tercih etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte faiz oranlarını da dikkate almak önemli bir husustur. Vatandaşların bankalardaki durumları, enflasyon oranlarını, faiz oranlarını ve bununla birlikte ekonomide kullanılan yatırım araçlarını da sürekli olarak takip etmesi gerekmektedir. Aksi durumda olumsuz etkilene bilirken yüksek faizler ödemek zorunda da kalabilir.

Tüm bankaların, kolay bir şekilde faiz oranlarını hesaplayabilmek için; buraya tıklayarak gidebilir, tüm bankaların faiz oranlarını hesaplayabilirsiniz.