• YARIM ALTIN
  2.555,00
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5246
  % -0,46
 • € EURO
  15,4809
  % -0,99
 • £ POUND
  18,5754
  % -0,62
 • ¥ YUAN
  2,1331
  % -0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1775
  % -0,38
 • BITCOIN/TL
  582299,130
  % -0,84
 • BIST 100
  %

Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev sahibi olmak; hiç şüphesiz herkesin hayalidir. Ancak, ekonomik şartlardan dolayı ev almak her geçen gün daha zor hale gelmektedir. Hatta, ev almak için gerekli olan peşinatın dahi ödenmesi insanları zorlamaktadır. Bu noktada, ev sahibi olmak isteyenler için ev kredisi seçeneği önemli olmaktadır. Diğer adı konut kredisi olan ev kredisi sayesinde insanların aylık olarak ödeyecekleri belirli taksitler ile kısa sürede ev sahibi olmaları mümkün hale gelmektedir. Bu yazımızda sizlere ev kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli onlardan bahsedeceğiz. İşte detaylar…

Konut Kredisi Nedir?

Kirada oturmak yerine ev sahibi olmayı tercih edenlere konut kredisi adı altında finansal çözüm geliştirilmiştir. Hem özel hem de kamu bankaları tarafından verilen konut kredisi; birçok tüketici tarafından ilk seçenek olarak değerlendirilmektedir. Konut fiyatlarının yükselmesi, gecekondulaşmanın eskisi kadar popüler olmaması, teknolojinin de etkisiyle çok daha nitelikli konutların, apartmanların ve rezidansların yapılması gibi sebeplerden dolayı konut kredisi almak her geçen gün daha popüler hale gelmektedir.

Bankalar; tüketicilerin ev sahibi olmalarını sağlaması adına onlara birtakım konut kredisi seçenekleri sunmaktadır. Ancak, ev almak için konut kredisi almak isteyenler, bankalar tarafından detaylı olarak değerlendirilirler. Kişinin kredi almaya müsait olmasının yanı sıra satın alınmak istenilen evin de kredi için uygun olması gerekmektedir. Bu noktada, bankalar, verecekleri borcun karşılığında borcun süresi bitene kadar evi ipotek altında tutarlar.

Borcun ödenmemesi halinde ise bankalar; vermiş oldukları hizmetin karşılığı olarak ev üzerinde hak sahibi olurlar. Bankaların müşterilerine büyük paralar vermesi ancak bu şekilde mümkün olmaktadır. Tüketiciler; bu sayede ev sahibi olmakta hiçbir şekilde zorlanmazlar. Ödemelerinin tam olarak bitmesiyle beraber de evin sahibi olmaya hak kazanırlar. Bir başka deyişle, evin üzerindeki ipotek ancak tüm borçların ödenmesiyle ortadan kalkmaktadır.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredilerinin birtakım özellikleri vardır. Her şeyden önce, konut kredisi, satın alınmak istenilen evin ipotek olması şartıyla verilmektedir. Bu sayede, kredi alacak tüketiciden hiçbir şekilde kefil istenmeyecektir. Bunun yanı sıra, tüketicilerin geçmişleri de banka tarafından değerlendirilmektedir.

Bir başka deyişle, bu noktada, kredi skoru devreye girmektedir. Tüketicinin bankalardaki kredi notunun yüksek olması gerekir. Tüketicinin bankalarla hiçbir sorununun olmaması istenmektedir. Kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapan bir tüketicinin bankalarla sorun yaşama ihtimali bulunmaz.

Tüm bunların yanı sıra, konut kredilerinde evin değerinin tamamı için kredi verilmediğini söylemeliyiz. Her şeyden önce, evin banka tarafından incelenmesi gerekir. Söz konusu ev; banka tarafından kredi verilmeye uygun görüldüyse tüketicinin kredi alma süreci başlayacaktır. Bu noktada, satın almak istenilen evin yüzde 20’lik veya 25’lik kısmının tüketici tarafından peşinat olarak ödenmesi gerekir. Geri kalan yüzde 75 veya 80’lik kısmını ise banka konut kredisi olarak verecektir.

Bunun yanı sıra, kredi tutarını belirlerken bankalar tarafından iki türlü faiz uygulanmaktadır. Değişken ve sabit konut faizi olmak üzere uygulanan faizler ile tüketicilere söz konusu konut kredisi verilmektedir. Türkiye’de genel olarak sabit faizli konut kredilerinin verildiğini söylemeliyiz. Bir başka deyişle, ev için her ay geri ödenecek olan tutar; vadenin sonuna kadar aynıdır.

85 Milyar Metreküp Gaz Bulundu!

Türkiye, 20 Temmuz tarihinde Sakarya sahasının günümüzde bulunduğu yerdeki Tuna-1 kuyusunda sondaja başladı. Başladığı sondaj çalışması sonrasında, 21 Ağustos 2020 Yılında 320 milyar m3’lük doğal gaz bulduğunu açıkladı. Bu gelişme sonrası doğalgaz arama çalışmalara devam eden Türkiye'den yeni ve sevindirici bir haber daha geldi. İşte detaylar..

İlgili İçerik

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konut kredisi almak son derece avantajlı bir eylem olarak dikkat çekmektedir. Ancak, birçok tüketicinin konut kredisinin ne olduğunu tam olarak bilmeden bu krediyi almaya çalışması ciddi bir hata olarak göze çarpmaktadır. Toplam kredi maliyetini hesaplamamak, aylık faiz oranına göre hesaplama yapmak, habersiz yapılan sigortalara aldırış etmemek, sözleşmeleri okumadan imzalamak, habersiz kredi kartları çıkarılmasına onay vermek, kredi tutarını hesaplarken hanenin aylık gelirine önem vermemek; konut kredisi almak isteyenlerin yapmış oldukları en büyük hata olarak dikkat çekmektedir. Bu noktada, konut kredisi almak isteyenlerin bilmeleri gereken bazı hususlar vardır.

Konut Kredisi Çekerken Bilinmesi Gerekenler

 • Konut kredisi alırken faiz oranına kanmamak gerekir. Her şeyden önce, toplam maliyet hesaplanmalıdır. Konut kredisinde faiz oranının dışında farklı ücretler de önemlidir. Komisyon, istihbarat, dosya masrafı ve ekspertiz ücretinin yanı sıra sigorta primleri gibi maliyetlerin de hesaplanması gerekir.
 • Bir diğer önemli konu ise yıllık maliyet oranı olmaktadır. Aylık faiz oranından ziyade yıllık maliyet oranına çok dikkat edilmelidir. Bu noktada, yine yukarıda belirttiğimiz üzere dosya masrafı ve diğer ücretlerin hesaplanmamasının önemli bir hata olduğunu dile getirmeliyiz.
 • Konut kredisi kullanmak isteyenlerin hesap etmediği bir diğer konu ise yapılan sigortalar olmaktadır. Konut kredisi almayı düşünüyorsanız yaptırmak zorunda olduğunuz tek sigorta; deprem sigortası olmaktadır. Diğer sigorta türlerinin yaptırılması kesinlikle zorunlu değildir. Bu yüzden, konut kredisi almak için tercih ettiğiniz bankanın size dayattığı diğer sigorta türlerini asla kabul etmemelisiniz.
 • Konut kredisi almayı düşünenlerin önem vermediği bir diğer konu ise sözleşmeyi okumadan imzalamaları olmaktadır. Sözleşme veya sözleşme öncesi bilgi formu kesinlikle okunmalıdır. Bu sayede, kredi işlemleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra kredi sözleşmesinin şartları da öğrenilmiş olacaktır. Tüketicilerin yanıltılmasının çok daha zor hale geleceğini ifade edebiliriz.
 • Tüketicilerin kendilerinden habersiz olarak çıkartılan kredi kartlarına dikkat etmesi gerekir. Kredi kullanan tüketicilere haberleri olmadan kredi kartı çıkarılmaktadır. Bu noktada, ödenmeyen kredi kartı borçlarından dolayı tüketicilerin mağdur olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa kredi kartı aidatının bir süre sonra birikmesi hiç hesapta olmayan sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu noktada, tüketiciler, kredi kartı istemediklerini bankaya söylemelidirler. Kendilerinden habersiz olarak kredi kartı çıkartıldıysa da vakit kaybetmeden iptal ettirmeleri gerekmektedir.
 • Konut kredisi alan tüketicilerin kredi dokümanlarını saklaması gerekir. Kredi ödemelerinin başlamasıyla beraber tüm dokümanlar saklanmalıdır. Çünkü, ilerleyen zamanlarda banka ile sorunlar yaşanabilir. Masrafların iadesi noktasında mahkemeye başvurulduğu takdirde bankalar her bir doküman için ücret talep etmektedir.
 • Konut kredisi almayı düşünenlerin bilmesi gereken bir diğer husus ise aylık ödeyecekleri taksit tutarıdır. Bu noktada, hane halkının aylık gelirinin üçte biri kıstas olarak alınmalıdır. Bir başka deyişle, tüketicilerin ödeyecekleri aylık taksit tutarı; hane halkının aylık gelirinin üçte birinden çok olmamalıdır. Zaten birçok bankanın tüketicilerin aylık gelirine göre krediye onay verdiğini de söylemeliyiz.
 • Konut kredisi almak isteyenlerin bankalar arasında detaylı bir araştırma yapması gerekir. Bilhassa hangi bankanın en düşük kredi faiz oranını sunduğunun yanı sıra ek masrafların ne kadar olduğu, kaç ay vade sunulduğu gibi hususlar son derece önemlidir. Birçok bankanın internet sitesinde kredi hesaplama aracı vardır. Bu araç ile hangi vade için ne kadar faiz oranı istendiği ve toplam geri ödeme miktarının ne kadar olacağı gibi detaylar belli olmaktadır.
 • Konut kredisi almayı düşünenlerin bankalar tarafından talep edilen belgeleri eksiksiz olarak sunması gerekir. Kredi alacağınız bankanın maaş müşterisi iseniz bu belgelere ihtiyaç olmayabilir. Ancak, maaşlı çalışanların nüfus cüzdanı, tapu, devletten alınan 4A/4C hizmet dökümü, opsiyonel olarak güncel gelir yazısı ve imza sirküleri gibi belgeleri bankaya sunması şarttır.
 • Satın alınması düşünülen ev için ekspertiz işlemleri yapılmaktadır. Başvurunun uygun bulunması halinde söz konusu eve eksper gönderilmektedir. Ekspertiz işlemleri sayesinde evin gerçek değeri belirlenmektedir. Ekspertiz ücreti yine tüketici tarafından ödenmektedir.