• YARIM ALTIN
  2.555,00
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5246
  % -0,46
 • € EURO
  15,4809
  % -0,99
 • £ POUND
  18,5754
  % -0,62
 • ¥ YUAN
  2,1331
  % -0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1775
  % -0,38
 • BITCOIN/TL
  582419,502
  % -0,67
 • BIST 100
  %

Ethereum Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Avantajlıdır?

Ethereum Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Avantajlıdır?

Son yıllarda bir çok kullanıcı geleneksel yatırım araçlarından sıkıldıkları için sanal para yani kripto paralara yatırım yapmaya yönelmiştir. Sanal para yani kripto para borsasının önde gelenlerinden biri de, Ethereum‘dur. Peki Ethereum nedir, ne işe yarar, Gas ve akıllı sözleşme nedir, Ethereum neden avantajlıdır, Ethereum’un dez avantajları var mı, Ethereum almak mümkün mü? İşte detaylar

Ethereum Ne İşe Yarar?

Geleneksel yatırım araçlarından sıkılanlar için kripto paralar önemli bir seçenektir. Uzun süredir hayatımızda yeri olan kripto paralar; bilhassa ilk yatırımcılarını zengin etmelerinin ardından gündeme gelmişlerdir. Borsa, hisse senedi, Forex gibi yatırım araçlarında şansını deneyen ancak istediğini alamayan insanlar için kripto paralar alternatif yatırım aracı olarak dikkat çekmektedir.

Kripto para denildiği zaman akla ilk olarak Bitcoin gelmektedir. Hem değeri hem de popülerliği bakımından Bitcoin; geçmişten bu yana ilk sırada yer alır. Özellikle, yüksek tutarlarda yatırım yapmak isteyenlerin tercihi Bitcoin olmaktadır. Ethereum ise Bitcoin ile benzer özelliklere sahip olan bir diğer kripto para birimidir. Ancak, Bitcoin’e kıyasla değeri daha düşüktür. Bu yüzden, piyasaya çok hakim olmayan küçük yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Peki, Ethereum nedir? Ne işe yarar? Gelin hep birlikte, bu sorulara yanıt bulalım!

Ethereum Nedir?

Ethereum; tıpkı Bitcoin gibi Blockchain teknolojisine dayanmaktadır. Merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasını ve dağıtılmasını sağlayan açık kaynak kodlu bir platformdur. Dünyanın her yerinden insanların yatırımcıların kullanabileceği halka açık bir ağı temsil etmektedir. Bitcoin ile Ethereum arasında bilhassa teknik açıdan bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bitcoin; bugüne kadar görülmemiş yenilikçi bir ödeme sistemine sahiptir. Ayrıca, eşler arası teknolojiyi kullanarak merkezi otorite veya banka olmadan çalışan elektronik para sistemine özgü bir Blockchain teknolojisi uygulaması sunmaktadır. Bu noktada, Bitcoin ile Ethereum birbirinden ayrılmaktadır. Ethereum; Bitcoin’den farklı olarak Blockchain teknolojisini merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesi ve çalıştırılması amacıyla kullanmaktadır.

Ethereum blockchaininde madenciler ağı beslemekle yükümlüdür. Bu sayede, Ether kazanma şansına sahip olurlar. Ethereum; Blockchain kadar popüler bir para birimi olmayabilir. Ancak, işlem ücretleri ve tüm hizmetler için ödeme yapılması noktasında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, madencilerin ücretlerini ödeme amacıyla kullanılan farklı bir blok türü daha bulunmaktadır. Bu blok türüne ise gas adı verilmektedir. Madencilerin Blockchain’e girmesi için ikna edilmeleri adına onlara belirli bir miktar gas gönderilmektedir. Bu işlem; akıllı sözleşmeler yoluyla garanti altına alınmaktadır.

Gas ve Akıllı Sözleşme Nedir?

Gas; Ethereum blockchaininde herhangi bir işlemi gerçekleştirmek veya sözleşme yürütmek için gerekli ücreti tanımlamaktadır. Akıllı sözleşmelerin sorunsuz olarak çalışabilmesi için gerekli olan merkezi olmayan uygulamaların kendi kendine çalışmasını sağlayacak Ethereum sanal makinesinin kaynaklarının karşılanmasında kullanılmaktadır. Gas fiyatı ise bu ağdaki madenciler tarafından belirlenmektedir. Aynı zamanda, madencilerin gaz fiyatı eşiklerini karşılamadığı takdirde işlemi yapmama hakları da bulunmaktadır. Akıllı sözleşme ise kripto para dünyasının en çok bilinen terimleri arasında bulunmaktadır. Para başta olmak üzere değerli içerik, mal, hisse, mülk gibi değerlerin değişimlerinin daha kolay hale gelmesi noktasında kullanılan bilgisayar koduna verilen isimdir. Akıllı sözleşmeler; Blockchain üzerinde çalışmaktadır. Belirli şartlar sağlandığı takdirde akıllı sözleşmeler kendi kendilerine çalışan bir bilgisayar programına dönmektedir. Tüm bunların yanı sıra, Ethereum, sınırlı işlemlerin yapılmasını sağlamak yerine geliştiricilerin istedikleri işlemi yapmasını sağlamaktadır. Bu sayede, geliştiriciler, daha öncekilerden farklı olarak farklı ve özgün uygulamalar meydana getirebilirler.

Ethereum Ne İşe Yarar?

Ethereum; değerli bir kripto para birimi olmasının yanı sıra geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamaları oluşturmasını ve dağıtmasını da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, merkezi hale gelen uygulamalar, Ethereum ile dağıtılabilir. Bankalar tarafından verilen krediler ve farklı endüstrilere ait hizmetler bu kapsamda değerlendirilebilir.

Ethereum; merkeziyetsiz özerk organizasyonların oluşturulmasında da kullanılmaktadır. DAO adı verilen merkeziyetsiz ve özerk kuruluş; programlama koduyla çalıştırılmaktadır. İnsanların ve merkezi kontrol ihtiyacının ortadan kaldırılması adına tasarlanmıştır. Ethereum; tüm bunlara ek olarak, farklı kripto para birimlerinin oluşturulmasında da işe yaramaktadır. ERC20 standardı ile geliştiriciler kendilerine ait farklı bir kripto para birimini oluşturabilirler.

Bitcoin Neden Bu Kadar Değerlidir?

Geleneksel para birimleri; hayatımızın her noktasında olduğu için sorgusuz bir şekilde kabul ettiğimiz ödeme araçları olarak bilinirler. Bu noktada, fiyatlarda meydana gelen değişimler çoğu kişi tarafından yadırganmaz. Enflasyon artışından dolayı meydana gelen fiyat artışlarının temelinde ise merkezi yönetimlerin yapmış olduğu manipülasyonlar yer almaktadır. Bu noktada, herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol

İlgili İçerik

Ethereum Neden Avantajlıdır?

Ethereum; merkeziyetsiz bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Bu yüzden, Blockchain üzerinde çalışmaktadır. Aynı zamanda, Blockchain’in tüm özelliklerinden faydalanmaktadır.

 • Ethereum’da herhangi bir verinin değiştirilmesi mümkün değildir. Üçüncü tarafların verilerde herhangi bir değişiklik yapmasına izin verilmez.
 • Ethereum platformunda sansürün olması mümkün değildir. Bir başka deyişle, platformda herhangi bir şekilde rüşvet verilmesine ve kaydedilmesine rastlanmaz.
 • Ethereum; zannedilen aksine son derece güvenli bir platformdur. Kriptografi kullanılarak güvence altına alınan Ethereum; bilhassa dışarıdan gelecek saldırılara karşı çok iyi bir şekilde korunmaktadır.
 • Ethereum’un herhangi bir aksaklık yaşaması mümkün değildir. Blockchain üzerinde çalışan uygulamalar; kullanılamaz hale gelemezler. Ayrıca, kapatılmaları da mümkün değildir.

Ethereum’un Dezavantajları Var Mı?

Ethereum; birçok avantaja sahiptir. Ancak, birtakım dezavantajlarının olduğundan bahsetmek gerekir.

 • Akıllı sözleşme kodu; insanlar tarafından yazılmaktadır. Bu noktada, akıllı sözleşmelerin ne kadar iyi olduğu onu yazan kişiye bağlıdır.
 • Ethereum üzerindeki kod hataları; birtakım sorunlara yol açabilir. Herhangi bir kod hatası yüzünden ağ konsensüsü elde edilebilir. Ancak, altta yazan kodun tekrar yazılması haricinde herhangi bir saldırının platformu durdurması mümkün değildir.
 • Merkezi bir taraf tarafından yapılan eylemler; uygulamanın merkeziyetsiz olması hususuna büyük zarar verir.

Ethereum Satın Almak Mümkün Mü?

Birçok yatırımcının aklında Türk lirası ile Ethereum satın alma fikri bulunmaktadır. Bu noktada, yatırımcılar, herhangi bir borsa üzerinden bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Bitcoin’in ardından en değerli ikinci kripto para birimi olan Ethereum; istikrarlı ve güvenilir olmasıyla dikkat çekmektedir. Herhangi bir borsaya kayıt olunduğu takdirde kısa sürede Ethereum satın alınabilir