• YARIM ALTIN
  2.591,00
  % 1,38
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5314
  % 0,40
 • € EURO
  15,3302
  % 0,28
 • £ POUND
  18,2568
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  2,1377
  % 0,68
 • РУБ RUBLE
  0,1715
  % -1,40
 • BITCOIN/TL
  488738,308
  % 4,28
 • BIST 100
  %

Dövize Nasıl Yatırım Yapılır? Dövize Yatırım Yapmak

Dövize Nasıl Yatırım Yapılır? Dövize Yatırım Yapmak

Döviz, pek çok yatırımcının tercih ettiği, çok önemli bir yatırım aracıdır. Dövize yatırım yapmak her zaman için yüksek getiri ve kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Döviz’e yatırım yaparken iki türlü kar edilmektedir, kısa vadede oluşabilecek fiyat hareketlerini speküle ederek kazanç elde etmek ve uzun vadede Türk lirasının yaşayabileceği değer kaybından gelir elde etmektir. Dövize yatırım yapmanın çok fazla çeşidi ve kanalı bulunur. Bu yazıda dövize yatırım yapmak ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

Neden Dövize Yatırım Yapmalıyız?

Dövize yatırım yapmanın pek çok nedeni vardır, döviz ve dövize dayalı yatırım araçları, uzun vadede hem kendi hem de TL’nin değer kaybından getiri elde ederler.

 • Uzun vadede Türk lirası her zaman USD’ye ve EUR’a karşı değer kaybeder. Bu nedenle paranın değerini korumak için iyi bir yatırım aracıdır.
 • Döviz, yurtdışı varlıklara dayalı bir yatırım olduğundan ekonomik krizlerde zarar görmez, karlı çıkarsınız.
 • En güçlü ekonomi olan ABD ve yine en güçlü ekonomilerden biri olan Avrupa Birliği ülke paralarına yatırım yaparsınız.

Dövize Nasıl Yatırım Yapılır

 Dövize yatırım yapmak için birden fazla nedeniniz olabilir. Dış piyasalara bağlı varlık olduğundan ülke içi ekonomik krizlerden olumlu, iyi bir ülke ekonomisinde ise zarar görürsünüz.

Döviz Büroları

Dolar ve Euro’ya yatırım yapmak için en iyi kanallardan birisidir. Buradaki yatırım kanallarını kullanarak, dolar ve euro alabilirsiniz.  Dövizi fiziksel olarak alacağınız için, çalınma ve kaybolma gibi çeşitli riskleri de vardır. Fiziki olarak biriktireceğiniz döviz için, alım ve satım işlemlerinde bir miktar komisyonu da döviz bürolarına ödemeniz gerekebilir.

Bankalar

Döviz almak için tercih edebileceğiniz kanallardan biri de bankalardır. Bankalar fiziksel ve sanal olmak üzere iki türlü döviz satışı gerçekleştirirler. Sanal döviz almanız halinde, istediğiniz döviz banka hesabınıza yatırılır ve döviz değer kazandıkça para kazanmaya devam edersiniz. Fiziksel olarak satın alınmadığı için çalınma ve kaybolma gibi tehlikeler barındırmamaktadır.

Yatırım Fonları

Döviz veya dövize endeksli yatırım fonları da, döviz yatırımı için tercih edilebilir. Dövize endeksli bir yatırım fonu alarak sizlerde yatırımlarınızdan kazançlı çıkabilirsiniz. Yatırım fonları, en az iki adet yatırım aracını barındırır, bu nedenle dövizin yanında bir de farklı bir yatırım aracına yatırım yapmış olursunuz.