• YARIM ALTIN
  2.591,00
  % 1,42
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5227
  % 0,35
 • € EURO
  15,3360
  % 0,29
 • £ POUND
  18,2525
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  2,1364
  % 0,59
 • РУБ RUBLE
  0,1715
  % -1,47
 • BITCOIN/TL
  486508,610
  % 3,94
 • BIST 100
  %

Dolar Yeni Haftaya Yükselişle Başladı!

Dolar Yeni Haftaya Yükselişle Başladı!

Amerikan doları, geçtiğimiz günlerde tarihi denebilecek bir şekilde yükselişe geçti. Yükselişe geçen dolar, önümüzdeki günlerde de devam edeceği ön görülmekte. Peki dolar kaç tl oldu ve daha ne kadar yükselecek? İşte detaylar..,

Amerikan doları; geçtiğimiz günlerde tarihi denilebilecek zirveleri görmüştü. 13 Ağustos haftasına da yükselişle başlayan doların yükselişinin önümüzdeki günlerde de devam edeceği öngörülüyor. Dolar; 10-16 Ağustos haftasına 7,30 seviyesinden başlamıştır. 13 Ağustos saat 11.59 itibariyle 7,3593 seviyelerinde seyreden doların ilerleyen günlerdeki durumunun ne olacağı merak ediliyor. Bunun yanı sıra, Euro da dolardan geri kalmayarak artmaya devam ediyor. 13 Ağustos saat 13.55 itibariyle Euro 8,7181 lira alış fiyatının yanı sıra 8,7102 lira satış fiyatıyla seyrediyor.

Geçtiğimiz hafta yaşanan tarihi zirvenin ardından dolar ve Euro haftaya yine yüksek seviyelerde başladı. Bilhassa doların yükselişine çare bulmak isteyen BDDK; piyasadaki TL miktarının kısılmasını sağlayarak Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesinin önüne geçmek istedi. Bu hamleye Aktif Rasyo hamlesi adı verilmektedir. Aktif Rasyo işleminin ne kadar faydalı olacağı ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Borsa İstanbul Endeksi ise yeni haftaya yüzde 0,57 düşüşle beraber 1,054.55 puanda başlamıştır.

Altın Fiyatları Yükselişine Devam Ediyor!

Son zamanlarda hızla yükselişe geçen altın fiyatları, hız kesmeden yükselmeye devam ediyor. Altın fiyatları yükselişe devam ederken, bir çok kişi altın fiyatlarının neden yükseliyor sorusunu soruyor. Altın fiyatları neden yükseliyor? Altın kaç TL oldu? Gram altın ne kadar?

İlgili İçerik

Dolar Artışı Devam Edecek Mi?

Doların bu artışının önlenmesi adına birçok önlem alınıyor. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun almış olduğu bu önlemlere rağmen dolar yine de rekor düzeylerde hareket etmeye devam ediyor. Bu kapsamda, likidite imkan limitlerinin yarıya düşürülmesi önemli bir hamle olarak dikkat çekti. TCMB; geçtiğimiz Cuma günü piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemlerine uygun olarak tanınan likidite imkan limitlerinin yarıya düşürüldüğünü açıklamıştı. Bu hamlenin neleri değiştireceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Dolar; geçtiğimiz hafta belki de tarihinin en yüksek seviyelerini görmüştü. 4 Ağustos Salı gününü 6,89 seviyesinde bitiren dolar/Türk lirası ardından hiç beklenmedik sert bir yükseliş yaşadı. Dolar/TL kuru; Çarşamba ve Perşembe günleri yükselmeye devam ederken asıl yükselişini ise Cuma günü yaptı. Cuma günü 7,37’yi görerek geçiren dolar; Merkez Bankası’nın yapmış olduğu örtülü faiz artışı hamlesinin ardından bu seviyeden geri çekildi. Sonuç olarak, dolar, Cuma günü, en düşük olarak 7,12 seviyesini gördü. Fakat, bu seviyede kalmayarak geçtiğimiz haftayı 7,29 seviyesinde tamamlandı. Bir başka deyişle, kur, Pazartesi gününden Cuma gününe yüzde 5,8 yükseldi.

Doların geçtiğimiz günü yaşamış olduğu tarihi zirvenin ardından birçok insanın aklında neden yükseliyor sorusu bulunuyor. Aslında bu durumun birden çok sebebi var! Her şeyden önce, doların yükselmesinden ziyade Türk lirasının değer kaybetmesi söz konusu oluyor. Bunun sebebi ise ekonominin izlemiş olduğu para politikasının enflasyona yol açmasıdır. Aslında Türkiye’de lira ucuzlamaktadır. Bu durum doların değer kazanması olarak yorumlanmaktadır. Bir başka deyişle, para politikası; faizi enflasyonun altında tutmaktadır. Bu noktada, Türk lirası ile yapılan yatırımların getirisi enflasyonun altında ezilmektedir. Böyle bir ortamda döviz kurunu istenilen seviyelerde tutmak mümkün olmayacaktır.