• YARIM ALTIN
  2.588,00
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5313
  % 0,40
 • € EURO
  15,3447
  % 0,31
 • £ POUND
  18,2659
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  2,1377
  % 0,68
 • РУБ RUBLE
  0,1719
  % -1,16
 • BITCOIN/TL
  494530,671
  % 4,07
 • BIST 100
  %

Dolar Neden Artıyor Dolar? Neden Yükseliyor?

Dolar Neden Artıyor Dolar? Neden Yükseliyor?

Dizginlenememiş dolar tekrar rekor seviyelere dönüyor. Merkez Bankası’nın geçtiğimiz hafta 7 liranın altında tutmak için birkaç hamle yaptığı dolar, bu haftanın başlarında bu psikolojik engeli kırdı. 7,08-7,10 arasında dalgalanan dolar şimdi yeni tarihi seviyeden bir adım ötede… Dolayısıyla akıllarda ise dolar neden artıyor sorusu tekrar canlanmaktadır.

DÖVİZİN ARTMASINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Merkez Bankası tarafından ihraç edilen TL miktarı geçen yıl yüzde 1,57 azalırken, bu yılın ilk çeyreğinde basılan para miktarı yüzde 55 arttı. Peki, Merkez Bankası bu parayla ne yapıyor?

Merkez Bankası, Nisan ayı başında TL ihtiyacına karşı “parasal gevşeme adımları” başlattığını açıkladı. Bu adımları GDDS piyasa likiditesini desteklemek, bankaların TL ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliği artırmak ve reel sektöre devam eden kredi akışını açıkladı. Sistem bu noktada şu şekilde çalışır. Hazine borç almak için bankalara devlet menkul kıymetleri satmaktadır. Merkez Bankası bu DİBS’leri para basmak suretiyle bankalardan almaktadır. Bunu göstermek için, Merkez Bankası Nisan ayı başında 10 milyar lira menkul kıymet satın aldı. Bu miktarın daha önce 300-400 milyon lira olduğu düşünülürse, bir günde yapılan 10 milyar lira işleminin büyüklüğü daha net anlaşılabilir. Mart ortasından bu yana, 5 milyar dolarlık rekor bir devlet tahvili alındı. Bu oluşturulan döngü ile Merkez Bankası para ihraç etti ve dolaylı olarak Hazine’ye vererek bu parayı devlet kasasına sokmuş oldu.

DOĞRU HİSSE SENEDİ YATIRIMI NASIL YAPILIR?

Borsada yeni olanlar genellikle hisse senedi nedir sorusunu sorarlar. Peki hisse senedi nedir? Sosyal Medyada hisse senedi tüyoları? Hisse senedi tüyoları ile doğru yatırım nasıl yapılır? İşte detaylar...

İlgili İçerik

Merkez Bankası, Cumhurbaşkanı’ nın sürekli talebi ve küresel piyasalarda benzer adımlar atması nedeniyle son 8 toplantısında faiz indirimi yaptı. İlk faiz indirimi 26 Temmuz 2019’da Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPC) toplantısında gerçekleşti. Merkez Bankası, politika faizini bu tarihte yüzde 24’ten yüzde 19,75’e çekti. 22 Nisan’da yapılan son PPK toplantısında politika faizi yüzde 8,75’e düşürüldü. Faiz oranındaki düşüş ise yurt dışından sıcak para yatırarak yabancı paraya kaçmayı hızlandırmaktadır.

EKONOMİDE SON DURUM

Basitçe söylemek gerekirse, Kredi Temerrüt Takası, bir hükümet veya ülkedeki şirketler geldiklerinde sunulan borçlanma araçları (hazine bonoları, devlet tahvili, finansman bonoları) riskine karşı yatırımcılar tarafından alınan bir fiyattır. Ayrıca bunu bir tür sigorta ücreti olarak tanımlamak da mümkündür. Ödeme yapmama riskine karşı ödenen bu sigorta ücretine CDS Premium denir. CDS primleri ülkelerin borçlarını ödememe risklerini ölçen bir göstergedir. Türkiye’nin CDS primi 600’ün üzerinde, bu yüzden çok uygun maliyetli bir noktada bulunmaktadır.