• YARIM ALTIN
  2.555,00
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5246
  % -0,46
 • € EURO
  15,4809
  % -0,99
 • £ POUND
  18,5754
  % -0,62
 • ¥ YUAN
  2,1331
  % -0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1775
  % -0,38
 • BITCOIN/TL
  580288,196
  % -1,32
 • BIST 100
  %

DOĞRU HİSSE SENEDİ YATIRIMI NASIL YAPILIR?

DOĞRU HİSSE SENEDİ YATIRIMI NASIL YAPILIR?

Borsada yeni olanlar genellikle hisse senedi nedir sorusunu sorarlar. Peki hisse senedi nedir? Sosyal Medyada hisse senedi tüyoları? Hisse senedi tüyoları ile doğru yatırım nasıl yapılır? İşte detaylar

Sermaye şirketleri pay sahiplerinin paylarını belirlemek amacıyla paylarının oranında değerli belgeler sunar ve bu belgelere hisse denir. Sermaye piyasası kurumunun izni ile verilebilen bu hisselerin tamamını şirketler ihraç edemez. Hisse senetleri (halka arz edilecek) sadece özel hukuk, komandit (sermaye paylara bölünür) ve anonim şirketler tarafından kurulan kurumlar tarafından ihraç edilebilir. Hisse senetleri yatırım amacıyla da kullanılabilir. Bunun için halka sunulmalı ve borsada işlem görmelidir. Aşağıdaki gibi bazı hisse senetleri vardır:

 • Adi ve imtiyazlı hisse senedi: Bu hisse senedi şirketin bir parçasıdır.
 • Kayıtlı ve hamiline yazılı hisse senedi: Belirli bir kişi adına çıkarılmıştır.
 • Prim ve prim olmayan hisseler: Hisse senedinde yazılı olan değerden yüksekse yüksek prim, aynı değerde ise standart prim olarak adlandırılır.
 • İkramiye ve bedelsiz hisseler: Sermaye artırımında ihraç edilen paylara, sermayesi artırılmış varlıkların eklenmesi için ihraç edilen bedelsiz hisse senedine denir.
 • Kurucu ve intifa hakkı payları: Kurucu payları, şirketin kuruluşuna katkıda bulunanlar ve intifa hakkı payları hizmet veya alacak karşılığı olarak bazı kişilere verilir.
PTT Adıma Yatan Parayı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında birçok kanal aracılığı ile para transferi işlemlerinizi yerine getirebiliyorsunuz. Bu yazımızda PTT adıma para geldi mi konusuna değiniyoruz. Bankalar bu aracı kurumlardan biri ancak yüksek eft ya da havale bedeli nedeni ile insanlar bankaları tercih etmek yerine alternatiflere yönelmeyi daha uygun

İlgili İçerik

SOSYAL MEDYADA HİSSE SENEDİ TÜYOLARI

Sosyal medya kullanıcılarının hızla artmasından faydalanan bazı insanlar ve şirketler tarafında hisse senedi ipuçları verilmektedir. Son zamanlarda bu ipuçlarını veren insanların çoğunun hileli olduğu ortaya çıktı. Bu insanlar, sadece birçok sosyal medya kullanıcısını para kazanmak için yanıltarak çok para kazanmaktadır. Birçok sahtekârlık için uygun fırsatlar sunan bu platformlar borsa sahtekârlıkları için de sıklıkla kullanılmaktadır. Borsa yatırımında yeni olan ve borsada çok az bilgiye sahip olan kişiler, sosyal medya fenomenlerine göre alım satım kararı alabilirler. Bununla birlikte, duyumlarla hareket eden küçük yatırımcı bu şekilde birkaç kez başarı sağlamış olsa da, bu öneriler zaman zaman hayal kırıklığına neden olabilir.

HİSSE SENEDİ TÜYOLARI İLE DOĞRU YATIRIM NASIL YAPILIR?

Yatırımcıların ipuçlarıyla para kazanıp kazanamayacağı sorusuna en iyi cevap, bu tüyolar gerçekse, tüyo verenlerin çok zengin insanlar olması gerekir. Bugüne kadar, hiç kimse bu ipuçları ile kazanamadı. Bu nedenle, tüyolara dayanarak yatırım yapmadan önce kendi kararınızı vermeli ve ticaret kararını kendi düşüncelerinizle yönlendirmelisiniz. Doğru hisse senedi yatırımı nasıl yapılır sorusunun cevabı da aslında burada yatmaktadır. En doğru yatırım kişinin kendisini ve gelirini etüt ederek belirlediği yatırımdır.