• YARIM ALTIN
  3.366,00
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  17,9756
  % 0,07
 • € EURO
  18,3396
  % 0,18
 • £ POUND
  21,7133
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  2,6616
  % 0,09
 • РУБ RUBLE
  0,2964
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  428419,182
  % 0,33
 • BIST 100
  2.795,06
  % 1,62

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin, son yıllarda hayatımıza giren,  herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişkisi olmayan elektronik bir para birimidir. Peki Bitcoin nedir? Bitcoin‘in özellikleri nelerdir? Bitcoin nasıl kullanılır? Bitcoin Güvenilir mi? Neden Bitcoin kullanılmalı? İşte detaylar…

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir sorusu; geleneksel yatırım yöntemlerinden sıkılanların cevap aradıkları soruların başında gelmektedir. Bitcoin; sanal bir para birimidir. Uzun süredir hayatımızda bulunan Bitcoin’in herkes tarafından büyük rağbet gördüğü bilinmektedir. Bilhassa, Bitcoin’in doğru bir yatırım aracı olup olmadığına dair sorular herkesin zihninde bulunmaktadır. Bitcoin’in geleneksel yatırım yöntemlerinin yerini alacağını düşünenlerin yanı sıra sanal para biriminin patlamaya hazır bir balon olduğuna inananların sayısı da bir hayli fazladır. Bu yazıda, Bitcoin ile alakalı olarak merak ettiğiniz her bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’in Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin’in geçmişi 2008 yılına dayanmaktadır. Satoshi Nakamoto isimli bir kişinin deneysel olarak başlattığı bir projedir. Satoshi Nakamoto’nun gerçekte var olup olmadığı ise halen daha sırrını korumaktadır. Bitcoin’in herhangi bir merkez bankasıyla alakası yoktur. Denetlenmesi ve tek bir merkezden yönetilmesi mümkün değildir. Ancak, ülkelerin para birimleriyle alınıp satılması söz konusudur. Bunun yanı sıra, herhangi bir üçüncü parti hizmetine gerek kalmadan transferinin yapılması mümkündür. Dijital para birimleri arasında en çok öne çıkanlardan birisi olan Bitcoin; önümüzdeki yıllarda Dolar ve Euro’ya alternatif olarak gösterilmektedir. Bitcoin; piyasalarda BTC olarak geçmektedir.

Sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin’in kağıt paraların yerini alıp alamayacağı ise merak konusudur. Uzmanlar; Bitcoin’in ciddiye alınması gereken bir para birimi olduğunu ancak kağıt paraların yerini almasının günümüz itibariyle pek mümkün olmadığını ifade etmektedir. Bitcoin nasıl üretilir sorusu; birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Bu noktada, Bitcoin üretim aşaması için madencilik ifadesi kullanılmaktadır.

Bitcoin; dünyanın geleceği adına oldukça önemli bir projedir. Bitcoin’i bu kadar önemli yapan ise sahip olduğu Proof-of-work konseptidir. Bunun yanı sıra, Bitcoin’in bu kadar zor bulunması asla tesadüf değildir. Tam aksine, Bitcoin tasarlanırken Satoshi Nakamoto tarafından özel olarak geliştirilen bir güvenlik uygulaması olmasıyla yakından alakalıdır. Güvenlik önlemi sayesinde herkesin isteğine göre Bitcoin basmasının önüne geçilmektedir.

Bitcoin madenciliği; birçok kişi tarafından samanlıkta iğne aramak olarak tanımlanmaktadır. Yapılan arama hamlesi; işlemci gücüyle doğru orantılıdır. Ne kadar çok işlemci gücü yatırılırsa Bitcoin bulma imkanı da o kadar artacaktır. Bunun yanı sıra, Bitcoin madenciliği için bilgisayara kura çektirmek gibi bir tabir daha kullanılmaktadır. Bu anlayışa göre şanslı olanın bu kurayı kazanacağına dair bir algı oluşturulmaktadır. Ancak, kura çekilen havuzun büyük olmasından dolayı işlemci gücüyle Bitcoin bulma arasında doğru orantı oluşmaktadır. Bu yüzden, Bitcoin madenciliği işlemlerinin şans olarak görülmesi mümkün değildir.

Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilir?

Araç sahibi olmak neredeyse her insanın hayalidir ancak araç satın alabilmek için gerekli olan parayı herkes peşin olarak temin edemeyebilir. Peşin temin edebilecek gücü olanlar da ellerinde bulunan toplu parayı bir anda harcamak istemeyebilir. Bu durumda bankalar tarafından sunulan taşıt kredileri bireylerin yardımına koşmaktadır. Peki taşıt kredisi çekerken nelere dikkat edilir? İşte tüm detaylar…

İlgili İçerik

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin nasıl kullanılır diye merak edenlere bunun için sanal cüzdan oluşturmanın gerekli olduğunu söylemek gerekir. Sanal cüzdan oluşturmak için akıllı telefonlar başta olmak üzere bilgisayarlar ve internet üzerinde bulunan web servisleri kullanılabilir. Bunun yanı sıra, kişi başı sanal cüzdan sınırı yoktur. Bitcoin kullanıcıları; istedikleri kadar sanal cüzdan oluşturabilirler. Sanal cüzdan oluşturmak isteyenlerin kişisel bilgilerini vermelerine gerek yoktur. Sanal cüzdan sayesinde kullanıcıların para alması, para göndermesi ve alışveriş yapması mümkün olmaktadır.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için birçok teknolojiden faydalanılmaktadır. Açık anahtarlı şifreleme başta olmak üzere yukarıda değindiğimiz proof-of-work ve noktadan noktaya ağ bağlantısı gibi teknolojiler kullanılmaktadır. Bitcoin transfer işlemleri; oldukça güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak gönderilmektedir. Bunun yanı sıra, yapılan her işlem, ağa duyurulmaktadır. Ardından, blok zincirindeki yerini almaktadır. Bu sayede, ağa eklenen Bitcoinlerin tekrar kullanılmasının önüne geçilmektedir. Sonuç olarak, Bitcoin, bu teknolojileri kullanarak herkesin faydalanabileceği hızlı ve güvenilir bir ödeme ağı yaratmaktadır.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Bitcoin; belirli protokollere tabi olmasından dolayı son derece güvenilirdir. Söz konusu protokoller neticesinde yapılan her işlem şifrelenmektedir. Buna ek olarak, Bitcoin, oldukça sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Bilgisayarın hacklenmesi veya cüzdanın şifresinin çalınması gibi durumlar haricinde Bitcoin’in herhangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bir başka deyişle, cüzdanın veya kredi kartının kaybedilmesi ya da çalınması gibi hususlar haricinde Bitcoin ile alakalı sorun yaşamak mümkün değildir.

Bitcoin protokolleri gereğince aynı paranın iki kez harcanmasına asla izin verilmez. Paranın kullanıcıya ait olduğu ve geçmişte başkasına transfer edilmediği sistem tarafından kontrol edilip onaylanmaktadır. Bir başka deyişle, Bitcoin üretim protokollerinden bağımsız olarak Bitcoin üretilmesi asla mümkün değildir.

Neden Bitcoin Kullanılmalı?

Bitcoin; birçok açıdan fark yaratan bir sanal paradır. Her şeyden önce, belirli bir merkezinin olmaması ve kontrol edilememesi oldukça önemli bir husustur. Manipülasyon yapılma ihtimali mümkün değildir. Bu özelliğinden dolayı, Amerikan doları, Euro gibi kağıt paralardan farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, enflasyon oranı düşüktür. Enflasyon; birçok farklı sebepten dolayı meydana gelmektedir. Tedavüldeki reel para arzındaki artıştan dolayı enflasyon oluşmaktadır. Tedavüldeki para arzının artmasının bir sonucu olarak enflasyon rakamları ciddi seviyelere gelmektedir. Ancak, kağıt paralar için geçerli olan bu sistemin Bitcoin’de uygulanması asla mümkün değildir. Bitcoin’in belirli bir üretim kapasitesi bulunmaktadır. Bu yüzden, Bitcoin’in enflasyon riski yok denecek kadar azdır.

Bitcoin; herhangi bir hükümete bağlı olmadığından dolayı çökme riski bulunmaz. Güvenli, basit ve ucuz olması başka bir avantajdır. Ayrıca, taşınması kolaydır. İzinin sürülmesi mümkün değildir. Sonuç olarak, Bitcoin; sahip olduğu birçok avantajdan dolayı önümüzdeki yıllara damga vuracak bir sanal paradır.

Başta Bitcoin olmak üzere, tüm kripto paraların detaylı analizlerine, iniş çıkışlarına buraya tıklayarak bakabilirsiniz.