• YARIM ALTIN
  2.555,00
  % -0,87
 • AMERIKAN DOLARI
  13,5246
  % -0,46
 • € EURO
  15,4809
  % -0,99
 • £ POUND
  18,5754
  % -0,62
 • ¥ YUAN
  2,1331
  % -0,38
 • РУБ RUBLE
  0,1775
  % -0,38
 • BITCOIN/TL
  580860,353
  % -1,18
 • BIST 100
  %

Altına Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altına Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altına yatırım yapmak mantıklı mıdır? Altına yatırım yaptım kısa vadede kâr elde edebilir miyim? Altına uzun vadede yatırım yapmak ne kadar kazanç getirir? Altın yatırımının uygun olduğu zamanlar? Altına nasıl yatırım yapılır?

Altın, tüm dünyada yatırımcıların güvenli liman olarak görmüş olduğu önemli bir yatırım aracıdır. Altın yatırımcıları, özellikle ciddi kriz zamanlarında ve özellikle yerel para biriminin değer kaybedeceği düşünüldüğü zamanlarda yatırım yapmayı tercih ederler. Altın yatırımı kısa vadede değil uzun vadede kazandıran bir yatırım aracıdır, bu nedenle altına yatırım yapmak isteyenler uzun vadeli yatırımı tercih etmelidirler.

Ne Zaman Yatırım Yapmalı?

Altın yatırımı için en iyi zaman, faizlerin en yüksek olduğu dönemdir, çünkü bu dönemde pek çok kişi altınları satarak, faize geçiş yapmaktadır, bu nedenle altın yatırımı için en iyi zaman en düşük olduğu zaman, yani faizlerin en yüksek olduğu zamandır. Bildiğiniz gibi Fed faizleri epeydir düşürüyor, korona virüsü nedeniyle Fed faiz indirimleri de devam edecek gibi duruyor. Fed’in uygulamış olduğu faiz indirimlerinin devam etmesi ile, altın fiyatlarının daha da yükseleceği ve özellikle uzun dönemli bir yatırım tercihi için iyi olabileceğini söyleyebilirsiniz.

Altın Yatırımın Uygun Olduğu Zamanlar

 • Borsa’nın en yüksek değerlerde olduğunun düşünüldüğü zaman
 • Döviz fiyatları düşük olduğu zaman
 • Tahvil ve bono faizlerinin ve vadeli mevduat faizlerinin en yüksek olduğu zamanlar.
İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İhtiyaç kredileri, hemen her tüketicinin ihtiyacına yönelik olarak oluşturulan kredi tiplerindendir. İhtiyaç kredileri genel olarak 5 bin, 10 bin, 20 bin TL gibi düşük tutarlarda olmaktadır. İhtiyaç kredileri, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan önemli kredi tiplerindendir. Ancak bildiğiniz üzere İhtiyaç kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenler oldukça fazladır. Kredi çekerken, kredi maliyetinden tutunda faiz oranlarına kadar pek çok hususta bilgi sahibi

İlgili İçerik

Altın’a Nasıl Yatırım Yapılır?

Altın yatırımı yapmak için çok fazla sebebiniz olabilir. Ancak altına nasıl yatırım yaptığınızı ve nereden altın aldığınızı da çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda altına yatırım yapabileceğiniz kanallar listelenmiştir.

 • Kuyumcu
 • Bankalar
 • Tahvil
 • Altın Fonları

Altına, kuyumcular, bankalar, tahvil ve altın fonlarını kullanarak yatırım yapabilirsiniz.

Kuyumcu: Kuyumcular altın satan ve alan işletmelerdir, her türlü altın ticareti ile uğraşan kuyumcular, yatırım yapmak için pek iyi bir tercih olmasa da yine de altınımı görmeden rahat etmem diyorsanız, fiziki altın alarak yatırım yapabileceğiniz önemli bir alandır. Kuyumcular özellikle yüksek makas farkları ile altın almakta ve satmaktadırlar.  Kuyumcudan altın almak için yapmanız gereken tek şey, hemen en yakın kuyumcuya gitmek ve oradan istediğiniz tipte bir altın almak olacaktır. Kuyumcular altını uygun fiyatlı satmıyor olsalar da yine de fiziki altın yatırımı içi iyi bir mecra olabilir.

Bankalar: Altına yatırım yapmak için en iyi nokta, bankalardır. Bankalar çok az farklar ile altın almakta ve satmaktadır, bankadan altın aldığınızda fiziki olarak size bir altın vermezler, bu da altınlarınızı pek çok riske karşı koruyacaktır.

Tahvil: Altın tahvili alarak aldığınız altına yüzde 2,40 yıllık faiz geliri elde edebilirsiniz.

Altın Fonları: Bankalar vasıtasıyla altın içeren yatırım fonlarına yatırım yaparak, altın değer artışından gelir elde edebilirsiniz.

Altın alış-satış fiyatlarına detaylı olarak buraya tıklayarak bakabilrisiniz.